Wrestling USA Magazine2016
David Campbell – Mission Oak (CS)
Durbin Lloren – Buchanan (CS)
Zander Wick – San Marino (SS)
Evan Wick – San Marino (SS)
Justin Thomas – Calvary Chapel (SS)
Jeremy Thomas – Calvary Chapel (SS)
Josh Hokit – Clovis (CS)
AJ Nevills – Clovis (CS)

2015
Zahid Valencia – St. John Bosco (SS) *DREAM TEAM *OW
Anthony Valencia – St. John Bosco (SS) *DREAM TEAM
Anthony Hernandez – Vacaville (SJ)
Wyatt Wyckoff – Paradise (NS)
Ralphy Tovar – Poway (SD)
Colt Doyle – Poway (SD)
Zack Velasquez – Ponderosa (SJ) HM
Hexton Coronado – Clovis (CS) HM

2014
Nick Nevills – Clovis (C) *DREAM TEAM
Jeramy Sweany – Vacaville (SJ) *ACADEMIC TEAM
Mason Pengilly – Porterville (C)
Michael Knoblauch – Clovis West (C)
Emilio Saavedra – Modesto (SJ)
Nikko Villarreal – Gilroy (CC)
Paul Fox – Gilroy (CC)
Nick Fiegener – Folsom (SJ)
Isaiah Locsin – Gilroy (CC) HM
PJ Klee – Cardinal Newman (NC) HM
Ian Baker – La Costa Canyon (SD) HM

2013
Isaiah Martinez – Lemoore (C) *Academic Team
Christian Pagdilao – Santiago (S)
Luke Wilson – Righetti (S)
Peter Santos – Oakmont (SJ)
Adrian Salas – Clovis (C)

2012 (18) **RECORD NUMBER ALL-AMERICANS
Joey Davis – Santa Fe (S) *Dream Team
Alex Cisneros – Selma (C) *Academic Team
Daniel Gaytan – Clovis (C)
Jake Elliott – Oakmont (SJ)
Zach Nevills – Clovis (C)
Nikko Reyes – Clovis West (C)
Robert Marchese – Oak Hills-Hesperia (S)
J.T. Goodwin – Bear Creek-Stockton (SJ)
Johnny Schupp – Vacaville (SJ)
Johnson Mai – North Torrance (S), HM
Hermilio Esquivel – Orland (N), HM
Jake Smith – Newark Memorial (NC), HM
Brian Sergi – College Park-Pleasant Hill (NC), HM
Natrelle Demison – Bakersfield (C), HM
Jim Wilson – McNair-Stockton (SJ), HM
Victor Pereira – Newark Memorial (NC), HM
Silas Nacita – Bakersfield (C), HM
Austin Lobsinger – West Valley-Cottonwood (N), HM

2011 (15)
Morgan McIntosh – Calvary Chapel-Santa Ana (S) *Dream Team
Bryce Hammond – Bakersfield (C) *Dream Team
Nahshon Garrett – Chico (N)
Fabian Garcia – Turlock (SJ)
Vincent Rodriguez – Clovis North (C)
Nick Pena – Selma (C)
Chris Mecate – Redlands East Valley (S)
Vinny Waldhauser – Oak Ridge (SJ)
William “Tank” Knowles – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Cody Tow – Union Mine (SJ) HM
Timmy Box – Bakersfield (C) HM
Damien Arredondo – Buchanan-Clovis (C) HM
Jesse Baldazo – Liberty-Brentwood (NC) HM
Preston Quam – San Clemente (S) HM
Lucas Sheridan – De La Salle-Concord (NC) HM

2010 (11)
Bryan Grubbs – La Costa Canyon-Carlsbad (SD)
Jesse Delgado – Gilroy (CC)
Chris Martinez – Clovis West (C)
Frank Martinez – Northview-Covina (S)
Tyler Johnson – Vacaville (SJ)
Cody Rodebaugh – San Lorenzo Valley-Felton (CC)
James Cook – Madera (C)
Zach Zimmer – Clovis West (C), HM
Bobby Morales – Laguna Hills (S), HM
Tommy Burriel – Clovis (C), HM
Lefi Letuligasenoa – Elk Grove (SJ), HM

2009 (16)
David Klingsheim – Liberty-Brentwood (NC) *Dream Team
Martin Gonzalez – Gilroy (CC)
Henry Yorba – Poway (SD)
Seth Hicks – Centennial-Bakersfield (C)
Vlad Dombrovskyy – Natomas-Sacramento (SJ)
Scott Sakaguchi – Clovis (C)
Chris Urquizo – Merced (SJ)
Patrick Martinez – Temecula Valley (S)
Roger McCovey – Del Norte-Crescent City (NC)
Estavan Cabanas – Canyon Springs-Moreno Valley (S), HM
Steven Salinas – Northview-Covina (S), HM
Brandon Rocha – Lemoore (C), HM
Stephen West – Buchanan-Clovis (C), HM
Jordan Williams – El Dorado-Placerville (SJ), HM
Ryan Loder – Granite Bay (SJ), HM
Nick Pica – Concord (NC), HM

2008 (12)
Jason Welch – Las Lomas-Walnut Creek (NC) *Dream Team
Thomas Williams – South Hills-Covina (S)
Kody Klaus – Vacaville (SJ)
Justin Arredondo – Buchanan-Clovis (C)
Anthony Meza – Vista (SD)
Hunter Collins – Gilroy (CC)
Louis Bland – Central Catholic-Modesto (SJ)
Rudi Burtchi – Oakdale (SJ)
Gilbert Camacho – Washington Union-Fresno (C), HM
Vince Pisani – El Modena-Orange (S), HM
David Watts – El Diamante-Visalia (C), HM
Andrew Balch – Buchanan-Clovis (C), HM

2007 (12)
Ryan Flores – Buchanan-Clovis (C) *Academic Team
Nikko Triggas – Campolindo-Moraga (NC)
Boris Navachkov – Fremont-Sunnyvale (CC)
Joe Boone – Poway (SD)
Garrett Drucker – Edison-Huntington Beach (S)
Maxx Harpel – Will C. Wood-Vacaville (SJ)
Justin Danz – Ponderosa-Shingle Springs (SJ)
Clayton Jack – Vacaville (SJ)
Jason Lara – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Kellen Aura – Foothill-Pleasanton (NC), HM
Joe Cisneros – Selma (C), HM
Kyle Bergstedt – Paradise (N), HM

2006 (12)
Billy Murphy – Hughson (SJ) *Dream Team
Justin Paulson – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Felip Navachkov – Fremont-Sunnyvale (CC)
Todd Schavien – Poway (SD)
Elijah Nacita – Bakersfield (C)
Shad Manigualt – Northiew-Covina (S)
Andrew Rogers – Healdsburg (NC)
Caleb Flores – Northview-Covina (S)
Adin Duenas – Gilroy (CC)
Armando Gonzalez – Gilroy (CC)
Lucas Espericueta – Shafter (C)
Greg Crane – Fremont-Sunnyvale (CC)

2005 (9)
Brian Moreno – Foothill-Santa Ana (S) *Dream Team
Mark Anderson – Lemoore (C)
Cory Borges – Hughson (SJ)
Joe Soto – Porterville (C)
David Christian – San Ramon Valley (NC)
Jake Varner – Bakersfield (C)
Michael Drake – Elk Grove (SJ), HM
Michael Hurst – Grace Davis-Modesto (SJ), HM
Colton Nichols – Poway (SD), HM

2004 (9)
Nathan Morgan – Bakersfield (C) *Dream Team
Troy Tirapelle – Clovis (C) *Dream Team
Alex Herrera – Bakersfield (C)
Chris Martinez – Clovis West
Ryan Williams – La Costa Canyon (SD)
Brandon Halsey – Rancho Buena Vista (SD)
Steve Juarez – Hanford (C), HM
David Jauregui – Calvary Chapel-Santa Ana (S), HM
Calvin DeVault – Temecula Valley (S), HM

2003 (13)
Joe Williams – Calvary Chapel-Santa Ana (S) *Academic Team
Joe Baker – Poway (SD)
Gabriel Flores – Clovis (C)
Manuel Rivera – Rosemead (S)
Paul Baird – Poway (SD)
Yuri Kalika – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Kyle Devan – Vacaville (SJ)
Chad Mendes – Hanford (C), HM
Bobby Gonzalez – Vallejo (SJ), HM
Pat Payne – Poway (SD), HM
Daniel Murphree – Vintage-Napa (SJ), HM
Brett Slone – Vacaville (SJ), HM
Arturo Basulto – Arroyo Grande (S), HM

2002 (14)
Darrell Vasquez – Bakersfield (C) *Academic Team
Angel Wong – Santa Fe- (S)
Ricky Turk – Rim of the World-Lake Arrowhead (S)
Daniel Cadwallader – Brethren Christian-Anaheim (S)
Drew East – Bakersfield (C)
Josh Sherley – Bakersfield (C)
Logan Ingram – Buchanan-Clovis (C), HM
Tony Franco – Bakersfield (C), HM
Christian Bowerman – Liberty-Brentwood (NC), HM
David Roberts – Clovis West (C), HM
Andrew Spradlin – Bakersfield (C), HM
Mike Gomez –Rosemead (S), HM
Sven Hafemeister – Lemoore (C), HM
Jon Stevens – Castro Valley (NC), HM

2001 (16)
Alex Tirapelle – Clovis (C) *Dream Team
Jacob Palomino – Independence-San Jose (CC)
Tommy Vargas – Pacific-San Bernardino (S)
Steve Esparza – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Miguel Gutierrez – Foothill-Bakersfield (C)
Kenneth Cook – American-Fremont (NC)
Greg Smith – Rim of the World-Lake Arrowhead (S)
Ryan Halsey – Rancho Buena Vista (SD)
Conan Williams – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Anthony Rodriguez – Calvary Chapel-Santa Ana (S), HM
Orlando Galvan – Loara-Anaheim (S), HM
Juan Mora – Rancho Buena Vista (SD), HM
Sean Sheets – Centennial-Bakersfield (C), HM
Willie Parks – Calvary Chapel-Santa Ana (S), HM
Chris Lopez – Northview-Covina (S), HM
Allen Kennett – Mayfair-Lakewood (S), HM

2000 (10)
Michael Simpson – Brethren Christian-Anaheim (S) *Dream Team
Garrett Spooner – Clovis (C)
Matt Cox – Oakdale (SJ)
Chris Pendleton – Lemoore (C)
Brody Barrios – Poway (SD)
Marcio Botelho – Lemoore (C)
Sal Gonzalez – Merced (SJ), HM
Adam Bones – Calvary Chapel-Santa Ana (S), HM
Clint Walbeck – Clovis (C), HM
Taylor Schmidt – Escondido (SD), HM

1999 (11)
Max Odom – Foothill-Bakersfield (C) *Academic Team
Ben Martinez – Tulare Union (C)
Jimmy Medeiros – American-Fremont (NC)
Joshua Naus – Centennial-Bakersfield (C)
Steve Vieira – Hughson (SJ)
Ryan Kane – Temecula Valley (S)
Justin Bailey – Vacaville (SJ), HM
Brian Cobb – Bellarmine Prep-San Jose (CC), HM
Ben Fox – Buchanan-Clovis (C), HM
Jose Leon – Santa Ana (S), HM
David Lopez – Valhalla-El Cajon (SD), HM

1998
No All-Americans selected.

1997 (4)
Ty Wilcox – Calvary Chapel-Santa Ana (S) *Dream Team
Carlos Blanco – Canyon Springs-Moreno Valley (S) *Academic Team
Joe Calavitta – Calvary Chapel-Santa Ana (S) *Academic Team
Steve Strange – Hughson (SJ), HM

1996 (4)
Stephen Abas – James Logan-Union City (NC) *Dream Team
Adam Tirapelle – Buchanan-Clovis (C) *Dream Team
Mark Munoz – Vallejo (SJ) *Dream Team
Luis Blanco – Canyon Springs-Moreno Valley (S)

1995 (4)
Eric Guerrero – Independence-San Jose (CC) *Dream Team
Ed Mosely – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Josh Holiday – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Michael Kawamura – Rosemead (S)

1994 (4)
Casey Strand – College Park-Pleasant Hill (NC) *Dream Team
Shane Valdez – Calvary Chapel-Santa Ana (S) *Academic Team
Dane Valdez – Calvary Chapel-Santa Ana (S)
Norman Abas – Canyon Springs-Moreno Valley (S), HM

1993 (2)
Scott Chapman – Rim of the World-Lake Arrowhead (S) *Dream Team
Tracy Brown – Santa Clara (CC)

1992 (5)
Kyle Porter – Hughson (SJ) *Dream Team
Keith Richards – Mission San Jose-Fremont (NC) *Dream Team
Darin Priesendorf – American-Fremont (NC) *Dream Team
Lalo Moz – Hanford (C)
Dan Maes-Arroyo – Arroyo-El Monte (S), HM

1991 (3)
Jimmy Aguirre – Clovis (C) *Dream Team
Tony Okada – Savanna-Anaheim (S) *Dream Team
Gary Quintana – Selma (C)

1990 (5)
Zach Cooper – Canyon-Anaheim (S) *Dream Team
Can Tran – Arroyo-El Monte (S) *Academic Team
Blair Green -Victor Valley (S)
Brett Colombini – Ukiah (NC), HM
Erin Razo – Trinity-Weaverville (N), HM

1989 (5)
Tony Trujillo – Covina (S) *Academic Team
Heath Sims – Woodbridge-Irvine (S)
Terry Watts – Caruthers (C)
Dewayne Buth – Mt. Miguel-Spring Valley (SD), HM
Ray Hickman – Placer-Auburn (SJ), HM

1988 (5)
Jason Verduzco – Antioch (NC) *Dream Team
Mike Phillips – Capistrano Valley-Mission Viejo (S)
Marco Sanchez – Independence-San Jose (CC)
Mark Trice – Mission San Jose-Fremont (NC), HM
Shane Roselle – Poway (SD), HM

1987 (5)
Lyndon Campbell – Santa Fe (S) *Dream Team
Todd Tomazic – El Dorado-Placentia (S) *Academic Team
Mark Gerardi – Valhalla-El Cajon (SD)
Kordell Baker – Gilroy (CC), HM
Michael Kopp – San Ramon Valley-Danville (NC), HM

1986 (5)
Lawrence Jackson – Santa Monica (S) *Dream Team
Brandon Dennington – Tracy (SJ) *Dream Team
Steve Lawson – El Dorado-Placentia (S) *Dream Team
Trent Barnes – Clovis West (C) *Dream Team
Scott Bones – Las Plumas (N), HM

1985 (5)
Eddie Gomez – Caruthers (C) *Dream Team
Scott Schumm – Edgewood-West Covina (S)
Keith Harvey – Newbury Park (S), HM
Fred Hunziker – Antioch (NC), HM
Bo Steinbach – El Cajon (SD), HM

1984 (4)
David Lee – Bella Vista-Fair Oaks (SJ) *Dream Team
Randy Graham – Bakersfield (C)
Orlando Bustos – Bellflower (S), HM
Brian Lewis – Clovis West (C), HM

1983 (4)
Eric Osborne – South Hills-Covina (S) *Dream Team
Durbin Lloren – Tracy (SJ)
Anthony Palomino – Independence-San Jose (CC)
Billy Ramos – San Ramon Valley-Danville (NC)

1982 (5)
Kenny Kestner – Vista (SD)
James McCullough – Hemet (S)
Michael Yamasaki – Dos Pueblos-Goleta (S)
Scott Lawson – El Dorado-Placentia (S), HM
Tracy Yates – Bella Vista-Fair Oaks (SJ), HM

1981 (6)
Martin Kistler – Notre Dame-Riverside (S) *Dream Team
Dan Chaid – Gunderson-San Jose (CC) *Dream Team
Ray Gulmatico – Lakewood (S)
Howard Lawson – El Dorado-Placentia (S)
David Ciprian – La Sierra-Riverside (S), HM
Gary Mizumoto – Millikan-Long Beach (S), HM

1980 (3)
Mike Burch – Redding-Shasta (N)
Chuck Gibbons – Anderson (N)
Eric Roberts – Merced (SJ)

1979 (5)
Bruce Terry – Loara-Anaheim (S) *Dream Team
Joe Guinn – Rancho Cotate-Rohnert Park (NC)
Stephen Markey – Alameda (NC), HM
Jerry Morrison – Leland-San Jose (CC), HM
Gregory Williams – University-San Diego (SD), HM

1978 (7)
Adam Cuestas – Merced (SJ) *Dream Team
Reynaldo Martinez – Roosevelt-Fresno (C) *Dream Team
Warren Turnage – Clayton Valley (NC)
Harlan Kistler – Notre Dame-Riverside (S)
Joel Acosta – Hughson (SJ), HM
Jeff Barksdale – Chaffey (S), HM
Mark Loomis – Bella Vista-Fair Oaks (SJ), HM

1977 (6)
Dave Schultz-Palo Alto (CC) *Dream Team
Barry Boyles-Merced (SJ)
Mathew Clark-Fullerton (S)
Dan Cuestas-Merced (SJ)
Bob Arata – Peterson-Sunnyvale (CC), HM
Jackson Kistler – Notre Dame-Riverside (S), HM

1976 (7)
Scott Heaton -San Luis Obispo (S) *Dream Team
Eric Wais – Woodland (SJ)
George Moskowite – Vintage-Napa (SJ)
Glen Cooper – San Juan-Citrus Heights (SJ)
Spyro Kemble – Corona Del Mar-Newport Beach (S), HM
Ryan Kawaoka – James Lick-San Joes (CC), HM
Gary Fisher – Dos Pueblos-Goleta (S), HM

1975 (6)
Terry Markou – Pacific (NC)
John Azevedo – Grace Davis-Modesto (SJ)
Paul Wilson – El Modena-Orange (S)
Michael McCready – Los Amigos (S)
William Choate – Irvington-Fremont (NC), HM
Charles Shelton – Merced (SJ), HM

1974 (7)
Roger Roberts – Merced (SJ)
Jim Mendoza – St. John Bosco-Bellflower (S)
Greg Fultcher – Oak Grove-San Jose (CC), HM
Benje Williams – Lompoc-Cabrillo (S), HM
Tyrone Rose – Albany (NC), HM
Rodney Balch – Clovis (C), HM
Fred Bohna – Clovis (C), HM

1973 (9)
Steve Barrett-Miraleste-Rancho Palos Verdes (S)
Mike Bull-South Bakersfield (C)
Fred DeLeon-Oak Grove-San Jose (CC)
Mike Burns – Pacifica (S), HM
Jon Jackson – Miraleste (S), HM
Lee Austin – Bolsa Grande-Garden Grove (S), HM
Ernie Flores – Madera (C), HM
George Espinoza – Bolsa Grande-Garden Grove (S), HM
Randy Baxter – Clovis (C), HM
Malcolm Scott – Mt. Diablo-Concord (NC), HM

1972 (10)
Chris Anaya – San Lorenzo (NC)
Mark DiGirolamo – Santa Cruz (CC)
Carlos Rodriquez – Overfelt-San Jose (CC)
Sythell Thompson – Selma (C)
Tony Alvarez – Bakersfield (C), HM
Mike Cauley – San Bernardino (S), HM
Dan Lloyd – James Lick-San Jose (CC), HM
Rodney Mitchell – Bakersfield (C), HM
Robert Ramirez – Calexico (S), HM
Tihamer Toth-Fejel – St. Francis-Mountain View (CC), HM

1971 (16)
Dale Siscon – Mt. Miguel-Spring Valley (S)
Pete King – Madera (C)
Alan Albright – Norwalk (S)
Jeff Howell – Santana (SD)
Craig Deane-Santa Cruz (CC)
Paul Lovelace – Bakersfield (C), HM
Bill Van Worth – Bakersfield (C), HM
Dan McMasters – Bakersfield (C), HM
Paul Brown – Berkeley (NC), HM
Don Evans – Garden Grove (S), HM
Milton Seals – Lawndale (S), HM
Tony Sidoti – Manhattan Beach (S), HM
Rick Crosland – Paradise (SJ), HM
Harold Wiley – Rialto (S), HM
Tom Gillcrist – San Diego (SD), HM
Richard Calderon – Overfelt-San Jose (CC), HM

1970 (11)
Chris Horpel-Newport Harbor-Newport Beach (S)
Gilbert Mendez-Brawley (S)
Richard Ortega-Morse-San Diego (SD)
Alex Hernandez-Corcoran (C)
Fidel Torres – Brawley (SD), HM
Steve Stratton – Placer – Auburn (SJ), HM
Glen Maxon – Eureka (NC), HM
Al Nanez – James Lick-San Jose (CC), HM
Gary Nutting – Mt. Miguel-Spring Valley (SD), HM
Charlie Freeman – Madera (C), HM
Tony Serros – Bakersfield (C), HM

1969 (6)
Mike Hartman-Morro Bay (S)
Richard Alvarez-Bakersfield (C)
Larry Morgan-Bakersfield (C)
Brendt Noon-Fremont-Sunnyvale (C)
Jose Rivera – Santa Maria (S), HM
Kurt Donaldson – Novato (NC), HM

1968 (2)
Frank Oaks-Yucaipa (S)
Bruce Fukayama – San Lorenzo (NC), HM

Information compiled by Al Fontes – The California Wrestler.com

JOIN THE DISCUSSION