Results

2018 Mid-Cal Results

Chase Zollmann - Poway HS

Chase Zollmann – Poway HS

Team Scores

1. Poway 360.5
2. Tuttle 272.0
3. Gilroy 263.5
4. Clovis North 187.5
5. Dela Salle Of Concord 153.0
6. Del Oro 135.5
7. Frontier A 133.5
8. Oakdale 128.5
9. Selma 125.0
10. Folsom 123.0
11. Elk Grove Senior 118.0
12. Bullard 112.5
13. Benicia 105.0
14. Foothill (Palo Cedro) 103.5
15. Monache 83.5

106

  • 1st Place – Blake Fredrickson of Windsor
  • 2nd Place – Carlos Negrete of Clovis North
  • 3rd Place – William Giron of Turlock
  • 4th Place – Evan Ivaldi of Del Oro
  • 5th Place – Tharen Burns of Poway
  • 6th Place – Jayden Gomez of Gilroy
  • 7th Place – Zak Thompson of Palma
  • 8th Place – Evan Taylor of Folsom

1st Place Match

  • Blake Fredrickson (Windsor) 17-0, Jr. over Carlos Negrete (Clovis North) 31-6, Fr. (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • William Giron (Turlock) 24-6, So. over Evan Ivaldi (Del Oro) 28-7, Fr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Tharen Burns (Poway) 6-2, So. over Jayden Gomez (Gilroy) 3-3, Fr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Zak Thompson (Palma) 30-6, Fr. over Evan Taylor (Folsom) 12-5, Jr. (Dec 5-1)

113

  • 1st Place – Jason Miranda of Poway
  • 2nd Place – Garrett Steidley of Tuttle
  • 3rd Place – Eric Sanchez of Silver Creek
  • 4th Place – Nathan Aguilar of Gilroy
  • 5th Place – Carson Sauriol of Poway
  • 6th Place – Richard Castro-Sandoval of Santa Ynez Valley U H S
  • 7th Place – Taylor Bencomo of Clovis North
  • 8th Place – Mateo Sandez of Dela Salle Of Concord

1st Place Match

  • Jason Miranda (Poway) 5-0, So. over Garrett Steidley (Tuttle) 31-8, So. (Dec 10-7)

3rd Place Match

  • Eric Sanchez (Silver Creek) 26-4, Sr. over Nathan Aguilar (Gilroy) 5-2, Fr. (Fall 2:16)

5th Place Match

  • Carson Sauriol (Poway) 4-2, . over Richard Castro-Sandoval (Santa Ynez Valley U H S) 24-8, So. (Dec 4-2)

7th Place Match

  • Taylor Bencomo (Clovis North) 26-5, Jr. over Mateo Sandez (Dela Salle Of Concord) 23-13, So. (Fall 4:02)

120

  • 1st Place – Nicolas Aguilar of Gilroy
  • 2nd Place – Jacob Allan of Poway
  • 3rd Place – Devin Murphy of Clovis North
  • 4th Place – Henry Porter of Oakdale
  • 5th Place – Cole Reyes of Frontier A
  • 6th Place – Jonathon Viveros of Kingsburg
  • 7th Place – Dakota Unpingco of Freedom
  • 8th Place – Victor Jacinto of Gilroy

1st Place Match

  • Nicolas Aguilar (Gilroy) 6-0, Sr. over Jacob Allan (Poway) 4-1, Sr. (TB-1 3-2)

3rd Place Match

  • Devin Murphy (Clovis North) 26-3, 2nd. over Henry Porter (Oakdale) 30-7, Fr. (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Cole Reyes (Frontier A) 6-2, Jr. over Jonathon Viveros (Kingsburg) 25-8, Fr. (Dec 6-0)

7th Place Match

  • Dakota Unpingco (Freedom) 22-5, Jr. over Victor Jacinto (Gilroy) 4-3, . (Fall 2:09)

126

  • 1st Place – Angelo Martinoni of Folsom
  • 2nd Place – Chase Saldate of Gilroy
  • 3rd Place – Kyle Parco of Dela Salle Of Concord
  • 4th Place – Cameron Santiago of Poway
  • 5th Place – Ryder Ramsey of Tuttle
  • 6th Place – Ryan Franco of Clovis North
  • 7th Place – Tyler Sepulveda of Selma
  • 8th Place – Johnny Maldonado of Liberty (Bakersfield)

1st Place Match

  • Angelo Martinoni (Folsom) 36-3, Sr. over Chase Saldate (Gilroy) 5-1, So. (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Kyle Parco (Dela Salle Of Concord) 17-2, Jr. over Cameron Santiago (Poway) 6-2, Sr. (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Ryder Ramsey (Tuttle) 25-9, So. over Ryan Franco (Clovis North) 27-6, Fr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Tyler Sepulveda (Selma) 5-2, . over Johnny Maldonado (Liberty (Bakersfield)) 29-7, Sr. (Dec 5-2)

132

  • 1st Place – Chase Zollmann of Poway
  • 2nd Place – Alex Felix of Gilroy
  • 3rd Place – Lokahi Tonge of Elk Grove Senior
  • 4th Place – Dwayne Guerrero of Dela Salle Of Concord
  • 5th Place – Lajon Grier of Clovis North
  • 6th Place – Elijah Clark of Fremont (Sunnyvale)
  • 7th Place – Colton Stone of Foothill (Palo Cedro)
  • 8th Place – Trevor Kaiser of Leigh

1st Place Match

  • Chase Zollmann (Poway) 5-0, Sr. over Alex Felix (Gilroy) 5-1, Sr. (TB-1 3-2)

3rd Place Match

  • Lokahi Tonge (Elk Grove Senior) 7-1, Sr. over Dwayne Guerrero (Dela Salle Of Concord) 26-11, Jr. (Inj. 0:00)

5th Place Match

  • Lajon Grier (Clovis North) 26-7, . over Elijah Clark (Fremont (Sunnyvale)) 22-6, Sr. (Dec 8-6)

7th Place Match

  • Colton Stone (Foothill (Palo Cedro)) 4-2, Jr. over Trevor Kaiser (Leigh) 5-3, Sr. (Dec 9-2)

138

  • 1st Place – Dawson Sihavong of Bullard
  • 2nd Place – Ricky Torres of Oakdale
  • 3rd Place – Dalton Lakmann of Foothill (Palo Cedro)
  • 4th Place – Ryley Boutain of Benicia
  • 5th Place – Luke Surber of Tuttle
  • 6th Place – Jonathan Miranda of Poway
  • 7th Place – Daniel Vizcarra of Gilroy
  • 8th Place – Rocky Beckett of Clovis North

1st Place Match

  • Dawson Sihavong (Bullard) 31-2, Jr. over Ricky Torres (Oakdale) 27-9, Jr. (Dec 10-4)

3rd Place Match

  • Dalton Lakmann (Foothill (Palo Cedro)) 6-1, Jr. over Ryley Boutain (Benicia) 20-3, Sr. (Fall 3:17)

5th Place Match

  • Luke Surber (Tuttle) 33-2, So. over Jonathan Miranda (Poway) 4-3, Sr. (Dec 3-0)

7th Place Match

  • Daniel Vizcarra (Gilroy) 5-2, Jr. over Rocky Beckett (Clovis North) 18-11, Jr. (Dec 7-2)

145

  • 1st Place – Joshua Tolentino of Poway
  • 2nd Place – Nahele Tonge of Elk Grove Senior
  • 3rd Place – Julian Beltran of Bullard
  • 4th Place – Brady Dearmond of Tuttle
  • 5th Place – Eric Santos of Benicia
  • 6th Place – Jed Campos of Del Oro
  • 7th Place – Trent Silva of Windsor
  • 8th Place – Kai Ward of Mcqueen

1st Place Match

  • Joshua Tolentino (Poway) 6-0, Sr. over Nahele Tonge (Elk Grove Senior) 25-6, Sr. (SV-1 7-5)

3rd Place Match

  • Julian Beltran (Bullard) 20-7, Sr. over Brady Dearmond (Tuttle) 27-10, So. (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Eric Santos (Benicia) 32-9, Jr. over Jed Campos (Del Oro) 4-3, . (Dec 6-2)

7th Place Match

  • Trent Silva (Windsor) 29-4, So. over Kai Ward (Mcqueen) 21-10, Jr. (MD 14-4)

152

  • 1st Place – Domonic Mata of Poway
  • 2nd Place – John Fox of Gilroy
  • 3rd Place – Jace Luchau of Selma
  • 4th Place – Jt Stinson of Del Oro
  • 5th Place – Corey Williford of Foothill (Palo Cedro)
  • 6th Place – Gene Aberoutte of Archbishop Riordan
  • 7th Place – Hassan Khan of Elk Grove Senior
  • 8th Place – Roman Ortega of Monache

1st Place Match

  • Domonic Mata (Poway) 6-0, So. over John Fox (Gilroy) 4-1, Jr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Jace Luchau (Selma) 6-1, Jr. over Jt Stinson (Del Oro) 5-2, . (SV-1 3-2)

5th Place Match

  • Corey Williford (Foothill (Palo Cedro)) 6-2, Jr. over Gene Aberoutte (Archbishop Riordan) 26-10, Sr. (Fall 2:51)

7th Place Match

  • Hassan Khan (Elk Grove Senior) 29-10, Sr. over Roman Ortega (Monache) 19-16, Fr. (Fall 2:33)

160

  • 1st Place – Dustin Plott of Tuttle
  • 2nd Place – Noah Blake of Del Oro
  • 3rd Place – Alexander Escudero of Los Gatos
  • 4th Place – Calvin Naraghi of Poway
  • 5th Place – Max Agguirre of Frontier A
  • 6th Place – Ankhaa Enkhmandakh of Dela Salle Of Concord
  • 7th Place – Carson Gause of Elk Grove Senior
  • 8th Place – Oscar Diaz of Selma

1st Place Match

  • Dustin Plott (Tuttle) 30-0, So. over Noah Blake (Del Oro) 5-1, . (MD 21-8)

3rd Place Match

  • Alexander Escudero (Los Gatos) 28-7, Sr. over Calvin Naraghi (Poway) 4-2, Sr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Max Agguirre (Frontier A) 5-2, Jr. over Ankhaa Enkhmandakh (Dela Salle Of Concord) 28-11, Jr. (For.)

7th Place Match

  • Carson Gause (Elk Grove Senior) 28-9, Sr. over Oscar Diaz (Selma) 3-3, Sr. (For.)

170

  • 1st Place – Carson Berryhill of Tuttle
  • 2nd Place – Mark Cardwell of Monache
  • 3rd Place – Jacob Mendoza of Poway
  • 4th Place – Trent Tracey of Frontier A
  • 5th Place – Gabe Martinez of Oakdale
  • 6th Place – Russell Rucklos of Foothill (Palo Cedro)
  • 7th Place – Hunter Gonzalez of Rocklin
  • 8th Place – Ben Perez of Everett Alvarez

1st Place Match

  • Carson Berryhill (Tuttle) 32-6, Jr. over Mark Cardwell (Monache) 34-5, Jr. (Inj. 0:00)

3rd Place Match

  • Jacob Mendoza (Poway) 7-1, Sr. over Trent Tracey (Frontier A) 5-2, Jr. (Fall 2:16)

5th Place Match

  • Gabe Martinez (Oakdale) 27-9, Jr. over Russell Rucklos (Foothill (Palo Cedro)) 4-3, Sr. (Dec 5-1)

7th Place Match

  • Hunter Gonzalez (Rocklin) 28-8, Sr. over Ben Perez (Everett Alvarez) 25-10, Sr. (Fall 3:47)

182

  • 1st Place – Matthew Martinez of Everett Alvarez
  • 2nd Place – Quinn Simard of Shasta
  • 3rd Place – Nathan Tausch of Poway
  • 4th Place – Kyle Richards of Folsom
  • 5th Place – Jack Kilner of Granada
  • 6th Place – Cody Golding of Oakdale
  • 7th Place – David Vardanyan of Bullard
  • 8th Place – Kavan Guffey of Tuttle

1st Place Match

  • Matthew Martinez (Everett Alvarez) 31-2, Sr. over Quinn Simard (Shasta) 32-3, . (Fall 1:27)

3rd Place Match

  • Nathan Tausch (Poway) 5-1, Sr. over Kyle Richards (Folsom) 33-6, Jr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Jack Kilner (Granada) 27-8, Jr. over Cody Golding (Oakdale) 30-9, Jr. (MD 9-0)

7th Place Match

  • David Vardanyan (Bullard) 27-7, Sr. over Kavan Guffey (Tuttle) 27-10, Jr. (Fall 2:20)

195

  • 1st Place – Antonio Andrade of Gilroy
  • 2nd Place – Ryan Reyes of Clovis West
  • 3rd Place – Joe Miller of Mcqueen
  • 4th Place – Maison Duke of Tuttle
  • 5th Place – Matt Cooper of Tokay
  • 6th Place – Taniela Feliciano takafua of Fremont (Sunnyvale)
  • 7th Place – Victor Penn nash of Enterprise
  • 8th Place – Zach Stewart of Granada

1st Place Match

  • Antonio Andrade (Gilroy) 4-0, Sr. over Ryan Reyes (Clovis West) 29-5, Jr. (TB-1 2-1)

3rd Place Match

  • Joe Miller (Mcqueen) 45-6, Sr. over Maison Duke (Tuttle) 32-9, Sr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Matt Cooper (Tokay) 28-6, Sr. over Taniela Feliciano takafua (Fremont (Sunnyvale)) 23-5, Sr. (Dec 9-4)

7th Place Match

  • Victor Penn nash (Enterprise) 25-7, Sr. over Zach Stewart (Granada) 21-11, Sr. (MD 11-3)

220

  • 1st Place – Victor Jaquez of Bellarmine Prep (San Jose)
  • 2nd Place – Nicholas Villarreal of Gilroy
  • 3rd Place – Isaiah Jimenez of Selma
  • 4th Place – Dalton Nichols of West Valley (Cottonwood)
  • 5th Place – Javier Espinoza of Poway
  • 6th Place – Isaiah Martin of Garces
  • 7th Place – Peerliss Brooke of Lower Lake
  • 8th Place – Jorge Barajas of Oakdale

1st Place Match

  • Victor Jaquez (Bellarmine Prep (San Jose)) 5-0, Jr. over Nicholas Villarreal (Gilroy) 4-1, So. (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Isaiah Jimenez (Selma) 5-1, Sr. over Dalton Nichols (West Valley (Cottonwood)) 32-6, Sr. (Fall 0:54)

5th Place Match

  • Javier Espinoza (Poway) 6-2, Sr. over Isaiah Martin (Garces) 21-6, Sr. (For.)

7th Place Match

  • Peerliss Brooke (Lower Lake) 14-4, Sr. over Jorge Barajas (Oakdale) 20-5, Sr. (Dec 5-0)

285

  • 1st Place – Trey Mason of Tuttle
  • 2nd Place – Patrick Slatic of Bullard
  • 3rd Place – Anthony Gomez of Christopher
  • 4th Place – Xavier Moran of Selma
  • 5th Place – Grant Bryant of Frontier A
  • 6th Place – Jd Eddy of Tuttle
  • 7th Place – Andrew Johnson of Poway
  • 8th Place – Alexander Liddle of Saratoga

1st Place Match

  • Trey Mason (Tuttle) 31-5, Sr. over Patrick Slatic (Bullard) 28-7, Sr. (Dec 5-0)

3rd Place Match

  • Anthony Gomez (Christopher) 5-1, Sr. over Xavier Moran (Selma) 4-2, Sr. (Dec 4-2)

5th Place Match

  • Grant Bryant (Frontier A) 5-2, Sr. over Jd Eddy (Tuttle) 22-8, Sr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Andrew Johnson (Poway) 4-2, So. over Alexander Liddle (Saratoga) 16-7, Sr. (For.)
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top