Results

2015 Zinkin Classic Results

Team Scores

1. Buchanan 333.5
2. Clovis 285.0
3. Gilroy 151.5
4. Palm Desert 131.5
5. Benicia 116.5
6. Selma 108.0
7. Elk Grove 90.0
8. Las Lomas 79.0
9. Madera 72.5
10. Buhach Colony 62.0
11. Corcoran 56.0
12. Monache 50.5
13. Mission Oak 48.0
14. Bullard 45.0
15. Oxnard 43.5

106

1st Place – Nick Aguilar of Gilroy
2nd Place – Matthew Olguin of Buchanan
3rd Place – Brandon Betancourt of Clovis
4th Place – Kyle Creech of Benicia
5th Place – Brandon Paulson of Clovis B
6th Place – Josh Poore of Buchanan B
7th Place – Thomas Terrence of Clovis East
8th Place – Ramiro Castillo of Central
1st Place Match
Nick Aguilar (Gilroy) 4-0, . over Matthew Olguin (Buchanan) 3-1, Fr. (Dec 7-1).
3rd Place Match
Brandon Betancourt (Clovis) 4-1, Sr. over Kyle Creech (Benicia) 14-3, Sr. (Dec 4-0).
5th Place Match
Brandon Paulson (Clovis B) 4-2, Fr. over Josh Poore (Buchanan B) 3-3, Fr. (Fall 5:20).
7th Place Match
Thomas Terrence (Clovis East) 6-5, Jr. over Ramiro Castillo (Central) 8-6, Fr. (Dec 9-2).

113

1st Place – Wyatt Cornelison of Clovis
2nd Place – Dawson Sihavong of Buchanan
3rd Place – Antonio Margiotta of Las Lomas
4th Place – Josh Cisneros of Selma
5th Place – Mason Hartshorn of Freedom
6th Place – Joe Delgado of Gilroy
7th Place – Ryan Elgarico of Elk Grove
8th Place – Spencer Francesconi of Elk Grove
1st Place Match
Wyatt Cornelison (Clovis) 10-2, Jr. over Dawson Sihavong (Buchanan) 3-1, Fr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Antonio Margiotta (Las Lomas) 12-3, So. over Josh Cisneros (Selma) 13-2, Fr. (Dec 7-3).
5th Place Match
Mason Hartshorn (Freedom) 9-2, Jr. over Joe Delgado (Gilroy) 2-3, . (Dec 3-1).
7th Place Match
Ryan Elgarico (Elk Grove) 6-4, Fr. over Spencer Francesconi (Elk Grove) 2-3, . (SV-1 3-1).

120

1st Place – Justin Mejia of Clovis
2nd Place – David Campbell of Mission Oak
3rd Place – Jeremy Trinh of Oxnard
4th Place – Ethan Leake of Buchanan
5th Place – Jacob Seto of Elk Grove
6th Place – Brock Rogers of Corcoran
7th Place – Ryley Boutain of Benicia
8th Place – Jimmy Costa of Madera
1st Place Match
Justin Mejia (Clovis) 13-0, Jr. over David Campbell (Mission Oak) 6-1, Sr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
Jeremy Trinh (Oxnard) 8-2, Jr. over Ethan Leake (Buchanan) 6-2, So. (Fall 1:38).
5th Place Match
Jacob Seto (Elk Grove) 9-2, Jr. over Brock Rogers (Corcoran) 11-6, Fr. (Fall 3:24).
7th Place Match
Ryley Boutain (Benicia) 11-5, So. over Jimmy Costa (Madera) 12-5, Sr. (Dec 9-4).

126

1st Place – Robert Garcia IV of Selma
2nd Place – Jared Luty of American
3rd Place – Aaron Diaz of Canyon Springs
4th Place – Manavjot Singh of James Logan
5th Place – Carl Castro of Mendota
6th Place – Chris Gaxiola of Buchanan
7th Place – Trevor Dalskov of Palm Desert
8th Place – Erik Spence of Elk Grove
1st Place Match
Robert Garcia IV (Selma) 9-1, Jr. over Jared Luty (American) 8-1, Sr. (UTB 2-1).
3rd Place Match
Aaron Diaz (Canyon Springs) 13-2, So. over Manavjot Singh (James Logan) 12-4, Jr. (Fall 1:10).
5th Place Match
Carl Castro (Mendota) 8-3, Sr. over Chris Gaxiola (Buchanan) 3-3, So. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Trevor Dalskov (Palm Desert) 11-5, Sr. over Erik Spence (Elk Grove) 7-4, Jr. (Dec 6-4).

132

1st Place – Durbin Lloren of Buchanan
2nd Place – Devan Turner of Dixon
3rd Place – Jeff Fox of Gilroy
4th Place – Reece Galvan of Palm Desert
5th Place – Aaron Panduro of Corcoran
6th Place – Marco Hernandez of Robert F. Kennedy
7th Place – Alejandro Lanza of Benicia
8th Place – Moses T Contreras of Madera
1st Place Match
Durbin Lloren (Buchanan) 4-0, Sr. over Devan Turner (Dixon) 5-3, Sr. (Fall 5:01).
3rd Place Match
Jeff Fox (Gilroy) 5-1, . over Reece Galvan (Palm Desert) 11-2, Sr. (MD 8-0).
5th Place Match
Aaron Panduro (Corcoran) 10-5, Jr. over Marco Hernandez (Robert F. Kennedy ) 9-5, Jr. (MD 17-8).
7th Place Match
Alejandro Lanza (Benicia) 11-5, Jr. over Moses T Contreras (Madera) 3-3, Jr. (Dec 7-5).

138

1st Place – Joel Romero of Buchanan
2nd Place – Kalani Tonge of Elk Grove
3rd Place – Joe Romero of Corcoran
4th Place – Galvin Melendez of Gilroy
5th Place – Tyler Bennett of Freedom
6th Place – Jaden Enriquez of Mission Oak
7th Place – Jake Butler of Cardinal Newman
8th Place – Billy Weaver of Palm Desert
1st Place Match
Joel Romero (Buchanan) 5-0, So. over Kalani Tonge (Elk Grove) 8-2, Sr. (SV-1 4-2).
3rd Place Match
Joe Romero (Corcoran) 12-3, So. over Galvin Melendez (Gilroy) 5-2, . (SV-1 2-1).
5th Place Match
Tyler Bennett (Freedom) 10-2, Sr. over Jaden Enriquez (Mission Oak) 4-3, Jr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Jake Butler (Cardinal Newman) 8-2, Jr. over Billy Weaver (Palm Desert) 11-4, Sr. (Dec 6-1).

145

1st Place – Mason Boutain of Benicia
2nd Place – Terrell Turner of Elk Grove
3rd Place – Dylan Martinez of Clovis
4th Place – Tristan Zamilpa of Buchanan
5th Place – Oscar Diaz of Selma
6th Place – Beau Bradley of Monache
7th Place – Fernando Lanza of Benicia
8th Place – Andrew Troy Mantanona of Palm Desert
1st Place Match
Mason Boutain (Benicia) 16-0, Sr. over Terrell Turner (Elk Grove) 7-3, Sr. (Fall 3:03).
3rd Place Match
Dylan Martinez (Clovis) 12-2, Sr. over Tristan Zamilpa (Buchanan) 4-2, So. (MD 10-1).
5th Place Match
Oscar Diaz (Selma) 15-2, So. over Beau Bradley (Monache) 4-3, So. (Dec 9-8).
7th Place Match
Fernando Lanza (Benicia) 13-4, . over Andrew Troy Mantanona (Palm Desert) 9-4, Fr. (MD 13-1).

152

1st Place – Ruben Garcia of Selma
2nd Place – Greg Gaxiola of Buchanan
3rd Place – James Quintana of Clovis East
4th Place – Joe Barnes of Gilroy
5th Place – Mark Cardwell of Monache
6th Place – Todd Alexander of Elk Grove
7th Place – Juan Ruelas of Alisal
8th Place – Cristian Dominguez of Central Catholic
1st Place Match
Ruben Garcia (Selma) 15-0, Sr. over Greg Gaxiola (Buchanan) 4-1, Sr. (Fall 2:15).
3rd Place Match
James Quintana (Clovis East) 11-2, Jr. over Joe Barnes (Gilroy) 4-2, . (Dec 5-3).
5th Place Match
Mark Cardwell (Monache) 5-2, Fr. over Todd Alexander (Elk Grove) 8-4, Sr. (Dec 7-2).
7th Place Match
Juan Ruelas (Alisal) 4-2, Sr. over Cristian Dominguez (Central Catholic) 13-3, Jr. (Inj. 0:00).

160

1st Place – Brandon Claiborne of Palm Desert
2nd Place – Jake Levatino of Buchanan
3rd Place – Jake Ladd of Clovis
4th Place – Antonio Gurrola of Modesto Christian
5th Place – Ben Moran of Buhach Colony
6th Place – Jeremy Carroll of Canyon Springs
7th Place – Mario Santi of Las Lomas
8th Place – Martin Romero of Madera
1st Place Match
Brandon Claiborne (Palm Desert) 13-2, Sr. over Jake Levatino (Buchanan) 3-1, Jr. (Fall 3:52).
3rd Place Match
Jake Ladd (Clovis) 9-2, Sr. over Antonio Gurrola (Modesto Christian) 7-3, Jr. (Dec 1-0).
5th Place Match
Ben Moran (Buhach Colony) 16-3, Sr. over Jeremy Carroll (Canyon Springs) 2-3, Sr. (Fall 1:18).
7th Place Match
Mario Santi (Las Lomas) 3-2, Sr. over Martin Romero (Madera) 6-5, Sr. (Fall 4:00).

170

1st Place – Abner Romero of Buchanan
2nd Place – Anthony Mantanona of Palm Desert
3rd Place – Victor Vargas of Clovis
4th Place – Tyler Kay of Benicia
5th Place – Javin Arragon of Gilroy
6th Place – Christian Rodriguez of Selma
7th Place – Juan Rosales of Buhach Colony
8th Place – Angelo Westmacott of Las Lomas
1st Place Match
Abner Romero (Buchanan) 5-0, Sr. over Anthony Mantanona (Palm Desert) 13-1, Jr. (Dec 10-6).
3rd Place Match
Victor Vargas (Clovis) 13-2, Jr. over Tyler Kay (Benicia) 14-4, Sr. (Dec 6-0).
5th Place Match
Javin Arragon (Gilroy) 4-2, . over Christian Rodriguez (Selma) 13-4, Fr. (Dec 8-6).
7th Place Match
Juan Rosales (Buhach Colony) 14-3, Jr. over Angelo Westmacott (Las Lomas) 6-3, Sr. (Dec 9-2).

182

1st Place – Cade Belshay of Buchanan
2nd Place – Anthony Montalvo of Buchanan B
3rd Place – Max Bossert of Las Lomas
4th Place – Jerrin Dean of Clovis
5th Place – Joseph Salt of Benicia
6th Place – Erick Moreno of Sunnyside
7th Place – Josh Groesbeck of Maria Carrillo
8th Place – Kyus Eaves of Central
1st Place Match
Cade Belshay (Buchanan) 4-0, Jr. over Anthony Montalvo (Buchanan B) 3-1, So. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Max Bossert (Las Lomas) 11-2, Sr. over Jerrin Dean (Clovis) 13-4, Sr. (MD 12-3).
5th Place Match
Joseph Salt (Benicia) 5-2, Sr. over Erick Moreno (Sunnyside) 2-3, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Josh Groesbeck (Maria Carrillo) 7-2, Sr. over Kyus Eaves (Central) 6-6, Sr. (Fall 4:56).

195

1st Place – Josh Hokit of Clovis
2nd Place – Noe Garcia of Gilroy
3rd Place – Trevor Ervin of Buchanan
4th Place – Noah Lossing of St Joseph
5th Place – Adrian Badillo of Central Valley
6th Place – Salvador Sanchez of Buhach Colony
7th Place – Anthony Zaragosa of Oxnard
8th Place – Jesus Duarte of Orange Cove
1st Place Match
Josh Hokit (Clovis) 8-0, Sr. over Noe Garcia (Gilroy) 3-1, . (Fall 2:34).
3rd Place Match
Trevor Ervin (Buchanan) 4-1, So. over Noah Lossing (St Joseph) 16-2, Jr. (MD 13-2).
5th Place Match
Adrian Badillo (Central Valley) 11-5, Sr. over Salvador Sanchez (Buhach Colony) 7-4, Sr. (Dec 3-2).
7th Place Match
Anthony Zaragosa (Oxnard) 6-3, Sr. over Jesus Duarte (Orange Cove) 2-3, Jr. (For.).

220

1st Place – AJ Nevills of Clovis
2nd Place – Bevan Brandt of Bullard
3rd Place – Connor Aiello of Las Lomas
4th Place – Austin Nguyen of Monterey Trail
5th Place – Ramiro Macias of Robert F. Kennedy
6th Place – Zak Levatino of Buchanan
7th Place – Fabian Ramirez of Central
8th Place – Angel Mariscal of Delano
1st Place Match
AJ Nevills (Clovis) 8-0, Sr. over Bevan Brandt (Bullard) 6-1, Sr. (Fall 1:13).
3rd Place Match
Connor Aiello (Las Lomas) 10-3, Jr. over Austin Nguyen (Monterey Trail) 11-4, Sr. (Fall 5:59).
5th Place Match
Ramiro Macias (Robert F. Kennedy ) 9-3, Sr. over Zak Levatino (Buchanan) 2-3, Sr. (Inj. 0:00).
7th Place Match
Fabian Ramirez (Central) 7-2, Sr. over Angel Mariscal (Delano) 2-4, Sr. (Inj. 0:00).

285

1st Place – Seth Nevills of Clovis
2nd Place – Tyler Collier of Clovis B
3rd Place – Isaiah Ortiz of Buchanan
4th Place – Alfredo Cabral of Madera
5th Place – Gunnar Hayman of Cardinal Newman
6th Place – David Robles of Buchanan B
7th Place – Gabe Herrera of Palm Desert
8th Place – Jose Rodriguez of Sunnyside
1st Place Match
Seth Nevills (Clovis) 8-0, So. over Tyler Collier (Clovis B) 3-1, Jr. (Fall 1:38).
3rd Place Match
Isaiah Ortiz (Buchanan) 5-1, Jr. over Alfredo Cabral (Madera) 10-4, Sr. (Dec 3-0).
5th Place Match
Gunnar Hayman (Cardinal Newman) 7-3, Jr. over David Robles (Buchanan B) 4-3, Jr. (MD 10-1).
7th Place Match
Gabe Herrera (Palm Desert) 10-4, Jr. over Jose Rodriguez (Sunnyside) 2-3, Fr. (Fall 0:00).

To Top